Server Time: 2018-02-21 05:18:33

Bekh, Volodymyr. Theory of Social Work

Bekh, Volodymyr. Theory of Social Work : monography / V. Bekh , Yu. Bekh ; ed. by I. Predborska. – Sumy : University Book, 2013. – 208 p. (Завантажити)

The monograph highlights the genesis, morphology and functional capacity of social work as a natural phenomenon. The origin, nature, content, morphological and procedural forms of social work are grounded consistently. The activity-nature of the phenomenon is demonstrated, the basic law of the social work self-development is formulated, the heuristic models of social work and social institution is presented, the risk factors for the social work development process by means of the state and civil society authorities are defined, the decision-making algorithms for solution of the crisis human problems and the problems of the social institution management are provided, the general types of self-regulation mechanisms: archetypal, regulatory and informationsigns are highlighted. It is recommended for use of researchers, doctoral candidates, master’s degree graduates, bachelors, executives of social institutions, practitioners and volunteers working in the field of social work and for all those who are interested in these issues of design, construction, modernization and optimization of social systems.

Монографія висвітлює генезис, морфологію і функціональні можливості соціальної роботи як природного явища. Послідовно обґрунтовані походження, характер, зміст, морфологічні та процесуальні форми соціальної роботи. Продемонстровано діяльність та сутність феномену, сформульовано основний закон саморозвитку соціальної роботи, представлено евристичні моделі соціальної роботи та соціальних установ, визначено фактори ризику для процесу розвитку соціальної роботи з боку держави і органів влади суспільства, надано алгоритми прийняття рішень для розв’язання кризи людських проблем і проблем управління соціальною установою, виділено основні типи механізмів саморегулювання: архетипічні, нормативні та інформаційно_знакові. Для дослідників, докторантів, магістрів, бакалаврів, керівників соціальних установ, практичних працівників і волонтерів, які працюють в галузі соціальної роботи, і для тих, хто переймається проблемами проектування, будівництва, модернізації та оптимізації соціальних систем.